Dulceață de banane
Instrucțiuni de gătit
- 1
Pentru început cu ajutorul soțului meu,am curățat bananele.Mai exact,am rămas cu 6 kg de banane fără coajă.Apoi le-am tăiat în felii mai groase pentru că mi-am dorit să rămână și bucăți de fructe și le-am pus într-o oală de 20 l.
- 2
După ce am tăiat bananele am stors sucul de portocale și de lămâi și l-am turnat în oală peste banane.Am pus oala pe aragaz la foc mic.
- 3
Adăugăm și zahărul și amestecăm până se încorporează tot zahărul. Eu am folosit doar 1kg de zahăr, dacă doriți să fie mai dulce puneți pune mai mult zahăr.
- 4
După aproximativ 3 ore,fiartă la foc mic și amestecat din când în când în dulceață pentru a nu se prinde de oală,am făcut testul pe o farfurie.Puneți o lingură de dulceață pe farfurie și trageți cu lingurița pe mijloc.Dacă dulceața rămâne depărtată este timpul să oprim focul,în caz că se unește o mai lăsăm să fiarbă și mai încercăm după câteva minute.
- 5
Am pus dulceața fierbinte în borcane,apoi am pus-o în cuptor la dustulit.Am pornit cuptorul la 180°,am pus în tava de la cuptor borcanele,apoi am pus apă și le-am lăsat 50 minute,apoi am oprit focul și am lăsat borcanele să se răcească în cuptor până a doua zi.A ieșit o dulceață dulce acrișoară,foarte aromată și extrem de delicioasă.Merită să o încercați!Spor la treabă și poftă bună!🥰
Cuvinte cheie
Rețete similare
Mai multe rețete recomandate

















Comentarii