Csalánlekvár (dzsemm)

Csalán mindig van, ha jó az idő, így nincs más dolgunk, mint szedni néhány szatyorral, és számtalan felhasználás módjai közül kiválasztani egyet. Valami isteni finom végeredményt kapunk minden esetben. Tea, lekvár, palacsinta, főzelék, szörp... Mindenre is jó.
Csalánlekvár (dzsemm)
Csalán mindig van, ha jó az idő, így nincs más dolgunk, mint szedni néhány szatyorral, és számtalan felhasználás módjai közül kiválasztani egyet. Valami isteni finom végeredményt kapunk minden esetben. Tea, lekvár, palacsinta, főzelék, szörp... Mindenre is jó.
Elkészítés
- 1
A szedett csalánt, egyből egy nagy lábasba teszem, és szárral- levéllel együtt átfőzőm háromszor 3percig forrástól számítva. Ha ez kész, és már kevésbé intenzív a víz színe, akkor leszedegetem a leveleket, majd nagyon apróra felvágom. (kifőzés után nem fog szúrni már, valamint a szedett hely minőségétől függ, hányszor kell átmosni. Ezzel is tisztítva az esetleges rovarok-bogarak, tetvek és egyéb szennyeződéstől) Ha jó környezetből szedjük, elég 1x átmosni, mert akkor több tápanyag marad benne.
- 2
Majd a vizet, a cukorral és a befőző cukorral összekeverjük, és felforraljuk.
- 3
Forrást követően beletesszük a feldarabolt csalánlevelet, hozzáadjuk a vanília aromát és a fél citrom levét. Közepes lángon lekvár állagig sűrítem.
- 4
Ha elég sűrű, igény szerint lehet tartósítószert tenni bele, de elhanyagolható. (Egyébként negyed kávéskanálnyi nátrium-benzoát, kb. 30ml forró vízben elkeverve, és hozzáadva).
Ha elértük a kívánt állagot, egy üvegbe öntöm (inkább kanalazom), rázárom a fedőt, és fejjel lefele fordítva, hagyom kihűlni. Kb. 2-3hét után összeérik és fogyasztható.
Kulcsszavak
Hasonló receptek
További ajánlott receptek







Szöveges kommentek