Dagadó...ha azt mondják hogy ugorj a kútba... már megint?!

Mivel már nagyon régóta szerettem volna egy jó töltött dagadót készíteni, elhatároztam, hogy ha törik - ha szakad, beszerzek valahonnan egyet! Örömmel jelentem: sikerült!!! Ez annyira mondjuk nem volt meglepő, mivel egyrészt a hentesnél simán lehetett venni, másrészt pedig általában ha elhatározok valamit, azt véghez is viszem… Ezt a tulajdonságomat feltehetően a nagybátyámtól örököltem, aki finoman szólva sem az a megalkuvó típus, ami már gyermekkorában is egyértelműen érződött rajta, mivel a kb. két és fél kilós fekete kandúr macskáját - a folyamatos szülői nyomás ellenére, vagy éppen azért is -, következetesen Enikőnek hívta.
Szóval sikerült egy jókora dagadót beszerezni és olyan ebédet készíteni, ami után még az egyik nagy gourmand asztalos ismerősöm is megnyalná mind a 7 ujját…😂
Dagadó...ha azt mondják hogy ugorj a kútba... már megint?!
Mivel már nagyon régóta szerettem volna egy jó töltött dagadót készíteni, elhatároztam, hogy ha törik - ha szakad, beszerzek valahonnan egyet! Örömmel jelentem: sikerült!!! Ez annyira mondjuk nem volt meglepő, mivel egyrészt a hentesnél simán lehetett venni, másrészt pedig általában ha elhatározok valamit, azt véghez is viszem… Ezt a tulajdonságomat feltehetően a nagybátyámtól örököltem, aki finoman szólva sem az a megalkuvó típus, ami már gyermekkorában is egyértelműen érződött rajta, mivel a kb. két és fél kilós fekete kandúr macskáját - a folyamatos szülői nyomás ellenére, vagy éppen azért is -, következetesen Enikőnek hívta.
Szóval sikerült egy jókora dagadót beszerezni és olyan ebédet készíteni, ami után még az egyik nagy gourmand asztalos ismerősöm is megnyalná mind a 7 ujját…😂
Elkészítés
- 1
Kezdetnek a dagadót kívül-belül jól befűszerezzük só-bors-delikát- kevés őrölt pirospaprika és némi őrölt kömény keverékével, majd egy éjszakára hűtőbe tesszük.
- 2
Másnap némi, kisebb kockára vágott mangalica szalonnát zsírjára sütünk, majd a visszamaradt zsírban egy nagy fej apróra vágott vöröshagymát megfonnyasztunk.
- 3
Ezt követően a hagymát-, a szalonna kockákat-, valamint tejben áztatott zsemlét- vagy kenyeret-, apróra vágott petrezselyemzöldet és 3-4 db felkockázott főtt tojást, a hús fűszerezésénél használt keverékkel megfűszerezve összekavarjuk és serpenyőben kicsit összepirítunk.
- 4
Miután annyit hűlt a töltelék, hogy nem égeti meg a kezünket -újra -, beleerőltetjük a dagadóba.
- 5
Pont úgy, ahogy nagybátyám próbálta „némi”, finoman szólva sem minőségi házi pálinka elfogyasztását követően kiegyengetni a biciklije hátsó kerekében lévő nyolcast…páros lábbal a keréken ugrálva…
- 6
Az ötlet alapjába véve nem lett volna ugyan egyértelműen rossznak nevezhető, azonban mivel a földre helyezett kerék pereme nem „feküdt fel” kellőképpen precízen a „centírozáshoz”, ezért keresnie kellett valami olyan felületet, amin a perem felfekszik és a tengely sem tartja ki a kereket.
- 7
És itt jött képbe, az „ ó hogy rohadna meg az a …..” mondat mormogása közben az udvaron megpillantott kútgyűrű…
- 8
Az a tény, hogy ezalatt a kútgyűrű alatt kút is volt, egyáltalán nem tántorította el nagybátyámat attól, hogy elgondolását megvalósítsa. Egy gyors szemrevételezést követően azonnal rá is fektette a kereket a kút peremére, és a korábban már jól begyakorolt módon, a keréken páros lábbal ugrálva folytatta a „javítást”.
- 9
Az alumínium kerékpárfelni egyik előnye az acéllal szemben, hogy lényegesen könnyebb annál, ami viszont nem kompenzálja azt a tulajdonságát, hogy sokkal kevésbé tolerálja, ha egy kútgyűrű fölött egy 90 kilós ember páros lábbal ugrál rajta…
- 10
Ez hamarosan nagybátyám számára is világossá vált, mert az egyik páros lábbal kivitelezett ugrást követően úgy tűnt el a kútgyűrűben, mint ha teleportált volna egy másik galaxisba…
- 11
Az, hogy nagybátyám zuhanás közben kb. két méter mélységben, a harmadik kútgyűrűnél hogy állt meg, és onnan milyen tecnikával mászott ki néhány perc alatt, leginkább ahhoz hasonlíthatott, amikor a mesében a kéményen át épp bemászó Mikulás alatt véletlenül begyújtanak a kandallóba… igaz, a sikeres megmenekülést követően a Mikulás szájából általában nem hangzik el, hogy „…hallod, ilyen gyorsan még nem józanodtam ki b…meg!!!”
- 12
Szóval miután megtöltöttük és bevarrtuk a dagadót, kevés fűszeres vizet öntünk alá, és 180-200 C-os sütőben kb. 2-2 és fél óráig hőálló tálban vagy cserépedényben sütjük. Amikor kellőképpen átpuhult a hús, levesszük az edény tetejét, és a dagadót pár perc alatt pirosra sütjük. Hagymás törtkrumplival, és a sütés közben kifolyt töltelékkel tálaljuk.
- 13
Ugyan nagybátyám arra nem vállalkozott, hogy ismét "a kútba ugordva" felhozza a kereket, de ma is meggyőződéssel állítja: "szimpla anyagfáradás történt, a régi Csepel kerék tuti kibírta volna!"😂
Kulcsszavak
Hasonló receptek
További ajánlott receptek



Szöveges kommentek (7)