Dulceață de cireșe
Instrucțiuni de gătit
- 1
Pentru început am spălat foarte bine cireșele apoi m-am înhămat cu răbdare😛 și am trecut la îndepărtarea codițelor și al sâmburilor. După terminarea am pus cireșele într-o oală încăpătoare peste care am pus cele 2 kg de zahăr și le-am lăsat acoperite până a două zi. În tot acest timp zahărul s-a topit și au lăsat foarte mult sirop.
- 2
A doua zi am pus oala cu cireșe pe sobă (am făcut dulceața la țară) și am fiert timp de două ore la foc constant,nu foarte tare.Am adăugat și cele 10 g de sare de lămâie și am mai fiert încă o oră.Când am ajuns cu dulceața la consistența dorită am pus într-un castron cele două plicuri de gelfix peste care am adăugat 4 linguri de dulceață,am amestecat bine și apoi le-am adăugat în oala cu dulceață. Am mai fiert timp de două minute și am luat oala de pe sobă,în cazul vostru opriți focul la aragaz.
- 3
În timp ce veți fierbe dulceaț se va forma spumă pe deasupra, cu ajutorul spumierei o îndepartați. Cât a fost fierbinte am turnat în borcane, am strâns capacele bine și le-am lăsat cu capacul în jos și acoperite până a două zi. Mi-a ieșit o dulceață dulce acrișoară, o nebunie la gust. Spor la treabă și poftă bună!😍
Cuvinte cheie
Rețete similare
Mai multe rețete recomandate










Comentarii