Prăjitură de post

Pentru prima oară folosesc făina de roșcove și sunt foarte mulțumită de rezultat
Prăjitură de post
Pentru prima oară folosesc făina de roșcove și sunt foarte mulțumită de rezultat
Instrucțiuni de gătit
- 1
Mixăm cafeaua caldă împreună cu zahărul un praf de sare și uleiul adăugăm coajă rasă de portocală o linguriță de praf de copt și o lg bicarbonat stins cu oțet. După ce s-a topit zahărul adăugăm făină cernută împreună cu făina de roșcove,treptat și mixam în continuare dar la o putere mai joasă dacă nu aveți făină de roșcove puteți adăuga cacao între timp preîncălzim și cuptorul la 170 de gradeTurnăm compoziția în tava tapetată cu hîrtie de copt și o dăm la cuptor la 170grade timp de 35 minute
- 2
Pregătim budinca de vanilie după instructiunile de pe plic atît că în loc de lapte am pus apă minerală.Aceasta o putem face înainte pentru a avea timp să se răcească. În timp ce fierbe amestecăm încontinuu pentru a nu se face cocoloașe după ce o luăm de pe foc adăugăm margarina amestecăm bine, acoperim cu o folie și o lăsăm la răcit.
- 3
Hidratăm 5 g de gelatină cu Două linguri de apă rece o lăsăm 5 minute apoi o topim la cuptorul cu microunde câteva secunde (să nu dea în clocot)
- 4
După ce se răcește budinca o mixam puțin apoi adăugăm frișca lichidă și gelatina și mixăm în continuare până ce se îngroașă împărțim crema în două. Jumătate rămâne așa iar în cealaltă jumătate adăugăm o lingură de cacao diluată cu câteva picături de apă caldă și opțional cu o lingura,două de dulceață de zmeură
- 5
Facem aproximativ 200 ML cafea mai slăbuță și îndulcită tăiem blatul pe jumătate însiropăm prima parte după care punem crema galbenă și o întindem uniform punem cea de a doua foaie de blat o însiropăm după care punem și crema de cacao.Apoi venim cu un strat de biscuiți înmuiați în cafeaua rămasă punem o planșetă peste stratul de biscuiți ca să se preseze (aproximativ 10 minute)
- 6
Glazura o facem din 150 G ciocolată amăruie ruptă bucățele adăugăm 100 ml frișcă vegetală lichidă apoi o punem la cuptorul cu microunde pentru a se topi amestecăm energic apoi adăugăm o linguriță de margarină rama lăsăm puțin să se răcească apoi o turnam peste stratul de biscuiți și întindem uniform deasupra am presărat bombonele de ciocolată neagră.
- 7
Vă doresc poftă bună
Cuvinte cheie
Rețete similare
Mai multe rețete recomandate














Comentarii