Pandișpan cu cremă caramel

Pandișpan cu cremă caramel
Instrucțiuni de gătit
- 1
Se pun ouăle intr un bol înalt cu un praf de sare. Se mixează cu mixerul la viteza mică circa 2-3 min.
- 2
Se adaugă zahărul apoi se dă la viteză maximă până își dublează volumul. Se adaugă esența de vanilie și uleiul.
- 3
După ce volumul s-a dublat se adaugă treptat făina cernută în prealabil și se amestecă ușor de sus în jos.
- 4
Se dă la cuptorul încălzit în prealabil.. circa 30 min la 170'C
- 5
Crema. Zahărul ars se prepară în cratite cu fundul mai gros, așezate pe foc mediu sau mic. Fără apă. Se caramelizează zahărul până la brun fără însă a-l arde. Zahărul ars poate deveni amar dacă este caramelizat în exces. El nu trebuie lăsat nici prea „blond” pentru ca nu are aroma specifică. Se trage de pe foc
- 6
Într-un casteon se amestecă amidonul cu laptele, apoi se toarnă peste zahărul caramelizat. Face bulbuci și se umfla!Se pune cratița din nou pe foc mic și se amesteca încet cu telul până ce a ajuns totul la fierbere și zahărul ars s-a dizolvat în lapte.. Se lasă la fiert 2..3 min. Apoi se toarnă intr un castron rece. Se acoperă cu folie și se lasă la recit până devine la temp. camerei.
- 7
Untul trebuie să fie la temperatura camere.. Se pune într-un bol și se bate 2-3 minute până devine spumos apoi se adaugă câte o lingură din crema caramel..
- 8
Se umple blatul și se poate păstra din crema și pentru ornat
Cuvinte cheie
Rețete similare
Mai multe rețete recomandate



Comentarii